Internetmarknadsföring, sök och annat kul

Informatörer i offentlig sektor på Twitter

Twitter är en fantastisk källa till inspiration, och nästan oavsett vad du är intresserad av kan du hitta intressanta människor att följa. Eftersom jag jobbar med information i offentlig verksamhet har jag försökt mig på konststycket att sammanställa en twitterlista med människor som på ett eller annat sätt jobbar med information och/eller webb i kommuner, landsting och myndigheter.
Jag gör inga som helst anspråk på att sitta inne med en komplett lista utan ber nu om hjälp att göra den så omfattande som möjligt. Saknar du någon i listan? Tipsa väldigt gärna mig i kommentarerna så ser vi tillsammans till att göra listan mer och mer komplett. Hjälp också gärna till att komplettera beskrivningarna av personerna i listan. Jag har gjort snabb research, men inte alltid lyckats skaka fram exakt vad personerna i listan jobbar med eller var.

Samuel Hofgren (samuelhofgren)
Systemintegratör, Örebro kommun, inriktning webb/Sitevision

Fredrik Welander (fredrikwelander)
Näringslivsutvecklare Huddinge kommun, tidigare kommunikationsstrateg på Tullverket.

Kia Lagerqvist (Kialq)
Informationsstrateg, Örebro kommun.

Fredrik Blom (fredblom)
Informatör, Västerviks kommun.

Paul Iman (pauliman)
Webbstrateg, Torsby kommun.

Linda J Molin (InfoLinda)
Informatör Lysekils kommun.

Björn Olsson (bjornolsson)
Informatör, Hallsbergs kommun

Peter Mickelsson (enkommunikator)
Informatör, Region Halland med inriktning webb, intranät och sociala medier.

Johan Lundell (lundell_j)
Informatör Jönköpings kommun.

Marie Ingvarsson (marieingvarsson)
Informatör, Borås stad.

Marie Einemo (marye)
Informatör, omsorgsförvaltningen Nässjö kommun.

Nina Glimvall (ninaglimvall)
Marknadschef, Länsmusiken i Örebro.

Annika Wetterlund (wetterlund)
Informatör, länsstyrlesen i Västra Götalands län

Petter Knutsson (petterknutsson)
Webbstrateg, Halmstad kommun.

Patrik Hamberg (ptrkhmbrg)
Webbredaktör, Region Värmland

Sofia Lacik, (fiatherese)
Kommunikatör, Strängnäs kommun

Henrik Severed (Sherpan)
Informatör på Länsstyrelsen, Jönköping.

Sanna Henningsson (SannaStories)
Kommunikationsstrateg, Värends räddningstjänst, Växjö.

Louise Larsson (lolloise)
Webbsamordnare, Helsingborgs stad.

Martina Röhmer (TinaHbg)
Kommunikatör, Helsingborgs stad.

Artjoms Pereverzev (pereverzev)
Jobbar med webb, Örebro kommun.

Maria Holm (mariaholm74)
Webbutvecklare, Skellefteå kommun.

Jenny Birkestad (eJeBi)
Informationschef, Solna stad.

Anders Kihl (kihlanders)
Kommunikatör, Borås stad

Kristoffer Karlsson (spelkanalen)
Ja, det är ju jag 😉 Informatör, Nässjö kommun

Britt Tågmark (britt_tagmark)
IT-pedagog, Kumla

Peter Ellwe (ellwe)
IT-pedagog, Örebro

Jonas Hjalmarsson (hjalmarsson)
Webutvecklare, Hultsfreds kommun.

Petter Hellmin (pellmin)
Informatör på Kävesta folkhögskola som tillsammans med Infomastern dokumenterat svenska myndigheter i sociala medier:  http://bit.ly/gy7vp2

Peter Dallmann (PeterDallmann)
Informatör, Gislaveds kommun.

Mattias Jansson (Kommunchef)
Kommunchef, Katrineholms kommun

Anders Lind (KommunchefKinda)
Kommunchef, Kinda kommun

Susanne Nilsson (Infomastern)
Infomaster, Trelleborgs kommun.

Anna Kim-Andersson (Agate2)
Informatör, Nässjö kommun

Björn Hagström (bjornhagstrom)
”In charge of web stuff”, Örebro kommun

Marie Moqvist (mmoqvist)
Kommunikatör, Katrineholms kommun

Martina Dahlgren (martinamy)
Webbredaktör Eskilstuna kommun

Jonas Thorell (reptil_prod)
Informatör, Landstinget Sörmland

Caroline Franzen (forzacaroline)
Kommunikatör, Malmö stad, södra innerstan

Josefin Berglund (josefinberglund)
Kommunikatör, Landskrona stad

David En? (daviden)
Webbinformatör, Kristianstads kommun

Fredrik Andersson (Awaze)
Webbstrateg, Länsstyrelsen i Värmland

Peter Krantz (peterkz_swe)
Titel okänd, e-delegationen

Magnus Mosén (MagnusMosen)
Kommunikatör, Vellinge kommun

Andreas Johanson (andreasjohanson)
Webbmaster, Luleå kommun

Maria Gille (miagille)
Informationsstrateg, Örebro kommun

Helena Lundeklint (hellalklint)
Informatör, Örebro kommun

Thomas Nilsson (thomasnilsson)
Kommunikatör, Region Skåne

Lars Karlsson (larskarlsson)
Informatör Västra Götalandsregionen

Stefan Triumf (stefantriumf)
Kommunikationsstrateg, Länsstyrelsen Örebro

Ulirka Edberger (uedberger)
Informatör, Örebro kommun

Margareta Wall (margaretawall)
Kommunikationsdirektör, Örebro kommun

Erik Lundell (ELUX76)
Informatör, Örebro kommun

Sebastian Danielsson (slubbo)
”Jobbar med webb”, Uppsala kommun

Stina Kållberg (stinakallberg)
Informatör, Karlskoga kommun

AnnSofi Nylander (Pippiberka)
Kommunikatör, Landstinget Örebro

Malin Scholtzé (mscholtze)
Informatör, Örebro kommun

Anna Widerberg, (Mirandasogon)
Webb och sociala medier, Västerås stad

Magnus Nelson (denungaochhavet)
Informatör, Säffle kommun

Annica Magnusson (annicaberg)
Marknadsförings- och informationschef, Borås stad

Maria Magnusson (kholm_infochef)
Informationschef, Katrineholms kommun)

Jessica Sjögren, (jessicasjogren)
Kommunikatör, Katrineholms kommun

Lena Hammarbäck (lenahammarback)
Kommunikatör, Katrineholms kommun)

Jenny Lindberg (yennooo)
Marknadsföring/webb, Katrineholms kommun

Annika Klemming (annikaklemming)
Informatör, Borås stad

Catrine Sangberg (Catrinetin)
Informatör, Borås stad

Charlotte Ohlsson (CharlotteCEO)
Informatör, Borås stad

Magnus Lindstrand (lindstrand)
Webbmaster, Kristianstads kommun

Tina Tellholm (TinaTellholm)
Informatör, Örebro kommun

Kajsa Tirén (Tirenskan)
Kommunikationsstrateg, SKL

Erik Lagersten (lagersten)
Informationsdirektör, Försvarsmakten

Eva Pia Sandstedt (evapiasan)
Informationschef, Försvarsmaktens logistik

Per Josse (pejo01)
Webbredaktör, Försvarsmakten logistik

Sara Funke (sfnke)
Informatör, Värmdö kommun

Mattias Karlsson (jetuma)
Webbansvarig, Landstinget i Värmland

Kenneth Norberg (kennor59)
Kommunikationschef, Värmdö kommun

Inger Hasselberg (lillinger)
Webbredaktör, Värmdö kommun

Anna Berntsson (annacberntsson)
Kommunikatör, Business & science arena, Karlskoga/Örebro

Henrik Löwenhamn (lowenhamn)
Kommunikatör, Riksantikvarieämbetet

David Skoog (Woodoman)
Kommunikatör, Region Gotland

Petra Liuski (PetraLiuski)
Informatör, Umeå kommun

Maria B Hansson (Qamra)
Komunikaötr, Helsingborgs stad, skol- och fritidsförvaltningen

Johan Carlström (carlstr)
Systemförvaltning och utvecklare, Riksantikvarieämbetet

Maria Linde (nyhamn)
Webbutvecklare, Helsingborgs stad/Helsingborg Business Region

Niclas Bendroth (niclasbendroth)
Kommunikationsstrateg, Lunds kommun

Theréze Zetterberg (thereze_se)
Ansvarig för utställning/evenemang och sociala medier, Helsingborgs stad

Erik Brunström (erikbrunstrom)
Kommundirektör, Geta kommun (Åland)

Lina Rudin (linarudin)
Projektkommunikatör, Lunds kommun

Göran Svensson (DoctorRaoulDuke)
Omvärdsbevakare, Helsingborgs stad


Jag har också knåpat ihop en twitterlista där samtliga ovanstående ingår. Det är dock att rekommendera att du följer var och en av personerna istället för bara listan.


Övrigt relaterat

SKL Kommunikation (sklkom)
Kommunikationsavdelningen på Sveriges Kommuner och Landsting. 
E-delegationen (Edelegationen)
E-delegationen arbetar med att driva på utvecklingen av e-förvaltning.

14 Responses to Informatörer i offentlig sektor på Twitter

  1. Här är några från Försvarsmakten: @lagersten , Erik Lagersten informationsdirektör, @evapiasan infochef för Försvarsmaktens logistik @mickesthlm omvärldsbevakare Infostaben, @pejo01 webred på Försvarsmaktens logistik

  2. Adda gärna mig – @PetraLiuski, Petra Liuski informatör Umeå kommun Brandförsvar och säkerhet samt Miljö- och hälsoskydd.

    Bra initiativ och bra blogg!

  3. @carlstr på Twitter. Jobbar med systemförvaltning och utveckling på Riksantikvarieämbetet.

  4. @nyhamn på twitter. Jobbar med webbutveckling i Helsingborgs stad och Helsingborg Business Region. /Maria Linde

  5. Vet inte om jag fick rätt på det här…

    Niclas Bendroth, jobbar som strateg på kommunikationsavdelningen, Lunds kommun. Primärt med verksamhetsutveckling kring informations- och kommunikationsteknik.

    niclasbendroth på twitter

  6. Hej! Jag är projektledare för kunddialog på Stockholms stadsbibliotek @mariatelenius Lägg gärna till mina kollegor @birgittawidlund (informatör) @myrakingfors (kommunikatör)@evachristin (marknadschef)och